Sudkov Frank Metodej 150Po stopách Metoděje Franka

V pondělí 27. listopadu 2017 navštívila naše komunita rodný dům Metoděje Franka, kapucína, který v letech 1916–1939 působil v Brně.

 

Metoděj Frank přišel na svět 12. dubna 1873 v rolnické chalupě moravského Sudkova. Dodnes tam žije jeho neteř, paní Růžena Slouková, za kterou jsme se vypravili.

 

Takto vypadal dům rodiny Frankovy v době, kdy sem Metoděj jezdíval na návštěvu za svým mladším bratrem Janem a jeho početnou rodinou:

 

Sudkov m05cb

 

A takto vypadá dnes:

 

Sudkov m02

 

Díky péči paní Růženy Sloukové a dlouholetému zájmu dalšího sudkovského rodáka, P. Miroslava Jáně, se nám do dnešních dnů dochovalo 53 dopisů, které Metoděj Frank posílal své matce Anně a po její smrti pak svému bratru Janovi a švagrové Anně. A nejen to, pan Jáně zaznamenal také vzpomínky pamětníků.

 

Sudkov m01 

 

Naše kroky nemohly minout zdejší kapli svatého Prokopa, která patří obci a je kompletně zrekonstruovaná. Bratr Metoděj věnoval hodně pozornosti jejímu zvelebení.

 

Sudkov m04

 

A právě v této kapli sloužíval mše svaté, když pobýval v Sudkově na návštěvě či dovolené. My jsme učinili totéž, ve společenství s paní Růženou.

 

Sudkov m03

 

Co všechno jsme o našem bratru Metoději Frankovi vypátrali, se dozvíte příští rok. V Loretě na Hradčanech bude totiž oteřena výstava ke 400. výročí vzniku samostatné česko-rakouské kapucínské provincie. Své místo na výstavě a také v jejím katalogu budou mít dva brněnští bratři – již zmiňovaný Metoděj Frank, který zemřel v pověsti svatosti, a Stanislav Žyla, jenž zde po řadu let požehnaně vedl rozsáhlé charitativní dílo. Máte se na co těšit :-).

 

[5. prosince 2017]