01 ctverec270. výročí úmrtí barona Trencka

4. říjen se v Brně ponese nejen v duchu oslav sv. Františka z Assisi, ale připomeneme si také barona Franze Trencka, pohřbeného v naší hrobce, od jehož úmrtí uplyne právě 270 let. 


Vrcholem výročí je pak chystaná výstava na hradě Špilberku, která začíná 3. října. Zmíněná výstava nese název Baron Trenck – nová tvář legendy a představí nejnovější poznatky antropologického zkoumání Trenckových ostatků, prezentován bude rovněž rekonstruovaný model jeho postavy a tváře. Vše je výsledkem mezioborového projektu, na kterém se před 3 lety domluvila Kapucínská hrobka v Brně s Muzeem města Brna a Masarykovou univerzitou. Postupně tak proběhlo zkoumání těla na CT, odběr DNA a loni v červnu se dočkal baron Trenck v refektáři brněnského kláštera odhalení své vlastní tváře v 3D podobě.

ct trenck

predani prstu fotoMBudikova MuMB 2017 011
Kapucínská hrobka má nachystaný ještě vlastní program, po celý podzim 2019 jsou připraveny speciální akce pro veřejnost a v rámci samotných oslav bude mimo jiné sloužena zádušní mše, kterou bude tentokrát celebrovat br. provinciál.

trenck lebka

Výstava potrvá do konce roku, pak budou moci spatřit výsledky zkoumání našich antropologů také v Chorvatsku a Německu.