Kostel Nalezení svatého Kříže


S výjimkou pondělí je kostel otevřen každý den 5.30–7 h a odpoledne 16–18 h, v neděli pak 8–11 h a potom 16–18 h.

 

Mši svatou slavíme

 • neděle: 8.30 h ≈ 10 h ≈ 17 h
 • úterý–sobota: 6 h ≈ 17 h

 

Rodiče s malými dětmi mohou využít oratoř vedle presbytáře, do které se dostanou přes zpovědní chodbu.

 

Pro mše svaté připravujeme vlastní přímluvy, více se o nich můžete dozvědět zde.

 

Příležitost ke svátosti smíření

 • neděle: 8–11 h ≈ 16.15–17.45 h
 • úterý–sobota: 5.50–6.30 h ≈ 16.15–17.45 h

 

Modlitba nešpor a eucharistická adorace

Po večerní bohoslužbě vás zveme ke společné modlitbě nešpor. Každý čtvrtek po nešporách vás také zveme na hodinovou tichou adoraci. 

 

ZPH kostel 06Foto: Zuzana Píšková Hrivňáková

 

Slavnosti, které se vztahují k našemu kostelu a řádu

7. května: Slavnost Výročí posvěcení kostela Nalezení sv. Kříže (1656). Tento den je také dnem adoračním. Nejsvětější svátost bývá vystavena od ranní mše svaté (7 h) až do 16 h.
2. srpna: Slavnost Panny Marie Andělské z Porciunkule
14. září: Slavnost Povýšení svatého Kříže, kdy slavíme patrocinium kostela
4. října: Slavnost svatého Františka

 

Ohlášky neděle Seslání Ducha svatého

 • V pondělí vstoupíme do liturgického mezidobí, čeká nás svátek Výročí posvěcení brněnské katedrály sv. Petra a Pavla. V úterý bude nezávazná památka sv. Rity z Cascie, řeholnice. Ve čtvrtek je svátek Ježíše Krista, nejvyššího a věčného kněze. V sobotu si připomeneme sv. Filipa Neriho, kněze. Na příští neděli připadne slavnost Nejsvětější Trojice.
 • Sbírka dnešní neděle je určena na podporu charitativních projektů v diecézi.
 • Květnové mariánské pobožnosti probíhají vždy v sobotu od 16.30 h.
 • Milosrdní bratři pořádají besedu s arcibiskupem episkopální církve v Jižním Súdánu Bernardem Oringou, která proběhne v pondělí 21. května v 19 h v Sále milosrdných bratří.
 • Rádi Vás zveme na páteční „Noc kostelů“ 25. května, zvláště na koncert hudební skupiny „Kapucíni & Stanley“ od 19 h. Můžete se těšit na dobrou hudbu, humor i duchovní slovo v podání slovenských bratří kapucínů.
 • Pro ty, kdo ještě neslyšeli o změnách v naší kapucínské komunitě: do Brna přijde br. Kryštof a Pacifik. A s Brnem se rozloučí br. Pavel, Rafael a Petr, na které čeká Praha, Olomouc a Sušice. Stěhovat se budeme v průběhu června.
 • V pátek 8. června od 18.30 h se uskuteční komentovaná prohlídka Kapucínské hrobky a našeho kostela. Akce se koná při příležitosti výročí 400 let od založení česko-rakouské kapucínské provincie na našem území. Vstupenky si můžete zarezervovat na webu hrobky.

 

Vyhledání „své“ farnosti podle trvalého bydliště

Na těchto stránkách najdete praktickou pomůcku, jak zjistit, ke které farnosti územně náležíte. Je to nutné vědět, pokud plánujete třeba svatbu nebo křest dítěte.