madagaskarNásilí na Madagaskaru

V časných ranních hodinách v neděli 23. dubna 2017 byl při ozbrojeném útoku banditů zabit náš spolubratr Njiva Lucien (46 let), kvardián noviciátního konventu Madagaskarské provincie (Ambendrana).

Bandité (v počtu čtyř osob) chtěli ukrást zvony, které se v konventu nacházejí, což se jim sice nepovedlo, ale stačili ještě i postřelit i mladého novice Jeremyho (26 let). Byl to již druhý pokus o krádež zvonů – k prvnímu – neúspěšnému došlo před 14 dny. Na místě se našly náboje ráže 7,62 mm a celý případ šetří policie. Premiér Madagaskaru spolu se čtyřmi ministry a několika poslanci navštívili konvent, aby bratřím vyjádřili svou soustrast a slíbili, že se postarají o bezpečnost bratří. Svou podporu bratřím vyjádřili i místní biskupové.
Násilí vůči řeholníkům na Madagaskaru se v posledních měsících stupňuje. 8. dubna 2017 došlo k zadržení 26 osob v Antsirabe v centrálním Madagaskaru, a to kvůli násilnému útoku na konvent sester de Notra Dame de la Salette, ke kterému došlo 1. dubna t.r. Nakonec bylo obviněno 7 osob z loupežného přepadení a znásilnění jedné německé dobrovolnice, jedné madagaskarské sestry a tří žen, které tam byly na návštěvě. Jeden zaměstnanec konventu, který se snažil sestry bránit, byl velmi těžce pobodán.