Ohlédnutí nejen za divadlem v Sušici

V pátek 19. a v sobotu 20. června 2020 se klášterní refektář proměnil v divadelní sál. Lenka Sasínová, členka Divadla Brod, předvedla svoji dramatickou i pohádkovou polohu.

 

V monodramatu Poutnice to byl vhled do duše staré romské ženy, které na cestě umírá kůň. V zoufalství, že o něj přijde, mu vypráví svůj životní příběh a doufá, že ho tak udrží při životě. A její vyprávění má skutečně náboj, dramatické zvraty, je v něm přítomna láska, vášeň i nenávist, životní moudrost i obyčejná vychytralost. Osobní dějiny této poutnice jsou jaksi mimochodem dokreslovány dějinami velkými. Na pozadí bylo možné zaznamenat restrikce vůči Romům i události 2. světové války.

 

Sobotní pohádka o Otesánkovi byla dětmi přijata s neskrývaným nadšením. Místní počítadlo zaznamenalo devadesát devět diváků. Kdybyste si chtěli erbenovský příběh připomenout, tak si stačí prolistovat fotografie z vystoupení. A všimli jste si toho kotlíku na okně? V něm byla schovaná sladká odměna pro všechny přítomné...

 

Velmi děkujeme všem, kdo obě představení "spoluvytvářeli" zapůjčením rekvizit. Zvláště do místního "koně" se paní herečka zamilovala. Více najdete v galerii → Poutnice a → Otesánek.

 

Několik dní před divadlem proběhla Noc kostelů. Její program jsme avizovali ve samostatném článku. Zde nabízíme odkaz → na snímky, které přibližují zahájení výstavy dokumentárních fotografií Vladimíra Černého, přednášku Jindřicha Šlechty o obnově oltáře Panny Marie i komentované prohlídky kostela. 

 

A pokud budete mít chuť, nahlédněte i do → jarních fotografií. Vedle rozkvétající zahrady a ptačích hostů je zde zachycena "rozcvička se dřevem".

 

[22. června 2020]