O pokorném Božím služebníku

Právě vychází útlá publikace o P. Metoději Frankovi, kapucínovi, který zemřel v pověsti svatosti. Předmluvu k ní napsal vydavatel P. Miroslav Jáně, poutavý text pochází z pera Dagmar Smolíkové.

 

Osmnáctistránková knížečka navazuje na dílko z roku 2013 "Blahoslavení milosrdní: P. Metoděj Frank (1873–1939)", které P. Miroslav Jáně, pocházející ze Sudkova, vydal k poctě nejvýznamnějšího sudkovského rodáka. Nová publikace obsahuje text, jenž byl původně psán pro výstavu v pražské Loretě. Autorka v něm velmi poctivě vychází z dochovaných dopisů P. Metoděje, které poodhalují "záhyby srdce" tohoto kapucína. Obdobnou stať je možné najít na stránkách Kapucínské hrobky.

 

Brněnští návštěvníci se s naším spolubratrem mohli seznámit v rámci výstavy "Tváře místní církve" (2018). V klášteře "nad Otavou" jsme slyšeli životní příběh otce Metoděje během „Sušického povídání o inspirativních kapucínech“ (2019). Brožurka přináší nejen svěží pohled do života zmíněného kapucínského kněze, ale také ještě nezveřejněné fotografie.

 

Pro Sušičany by mohlo být zajímavé, že právě jejich město bylo prvním kněžským působištěm P. Franka. A z Metodějových dopisů je zřejmé, že si tento kraj oblíbil a že byl i srostlý s životními příběhy místních lidí.

 

A kde se k publikaci můžete dostat? V tuto chvíli probíhá její distribuce po jednotlivých kapucínských klášterech. Nejvíce těchto knížeček bude k dispozici v Brně, kde je také náš spolubratr pohřben. Určitě pár výtisků bude mít i P. Jáně na své faře v Pohořelicích u Napajedel.

 

A pokud Vám celou dobu vrtalo hlavou, jak se nové dílko vlastně jmenuje, tady to je: "Metoděj Frank, kapucínský kněz: O pokorném Božím služebníku".

 

[27. června 2020]