Justýn Nekula, kapucín do nepohody

Spřátelený web Kapucínské hrobky postupně připomíná inspirativní kapucíny z naší provincie. Teď vyšla řada na "muže zdravého úsudku, břitkého slova a nezdolné vytrvalosti" Justýna Nekulu.

 

Není to jen čtení o životě konkrétního bratra, ale také o přelomové etapě ze života provincie. Mimo jiné právě Justýn Nekula byl jedním z bratří, kteří velmi jasně vnímali potřebu obnovy provincie, jež procházela vážnou krizí a dostala se i do nucené správy. Provinciál jej posílal do klášterů jako "krizového manažera" a spoléhal na jeho v dobrém slova smyslu urputnost. Justýn se s obtížnou situací dokáže poprat a nemá problém věci poměrně jasně pojmenovávat. Pokud jste podobné krevní skupiny, bude to pro Vás potěšující čtení. 

 

Autorkou textu je Dagmar Smolíková, poznámkový aparát naznačuje, jak výbornou práci odvedla.

 

Na webu hrobky se můžete začíst také do ostatních životopisů bratří, např. Metoděje Franka, Stanislava Žyly, Kléta Petěrky či dalších. Máte-li rádi kapucínskou historii, architekturu nebo si rádi prohlížíte historické fotografie, nahlédněte i do seriálu Putování po kapucínských klášterech. A jak samotná grafika "rozcestníku" naznačuje, pomalu se chystá text, který časově naváže na zabrání klášterů během akce K.

 

[10. ledna 2021]