Brněnská padesátá léta

Brněnská padesátá léta

Na webu Kapucínské hrobky se můžete začíst do dalšího historického pojednání, které se tentokrát zaměřilo na osudy brněnského kláštera po internaci bratří. Ústřední postavou se tak na chvíli stane Mons. Karel Černý.

Po zmapování akce K v Brně se autorka Dagmar Smolíková rozhodla pokračovat v popisu následujících událostí. Klášter připadl Moravskému muzeu, do kostela se pomalu vracel život díky působení nového duchovního správce. Samotný text se však rozkročí mnohem dál: popisuje osudy brněnské komunity během nuceného vyhnanství a také dává vhled, jak komunisté naleptávali a rozbíjeli církevní život. V tomto jsou užitečným zdrojem zprávy církevních tajemníků Tomáše Maška či Františka Kaliny. Pojednání je dovedeno až k roku 1963, kdy Mons. Černý umírá a na jeho místo přichází nový správce Ludvík Horký.

Článek Bez kapucínů – 50. léta v brněnském klášteře může na první pohled působit jako smutná sonda do velmi nelehkého období našich národních dějin, zvláště když si uvědomíme, jak silně brněnskou diecézi zasáhl tzv. babický případ. Z řádků textu úplně čiší další a další omezování náboženské svobody. V pojednání však lze najít i světlé okamžiky, jak se lidé snažili žít této době “navzdory”, aniž by přišli o svoji vnitřní svobodu a morální integritu.

Na spřáteleném webu Kapucínské hrobky můžete nahlédnout také do životopisů bratří, např. Metoděje Franka, Stanislava Žyly, Kléta Petěrky či dalších. Máte-li rádi kapucínskou historii, architekturu nebo si rádi prohlížíte historické fotografie, podívejte se třeba i do seriálu Putování po kapucínských klášterech.

[23. února 2021]

Přejít nahoru