Damián z Bozzana (1898–1997)

ct. Damián z Bozzana (1898–1997)

 

Pio Giannotti (v řeholi Damián z Bozzana) se narodil 5. listopadu 1898 v Bozzanu (provincie Lucca) Felixovi a Marii Giannottiovým. Ve dvanácti letech vstoupil do menšího semináře v Camiglianu. V květnu 1914 spontánně požádal o přijetí do kapucínského řádu, hábit přijal 11. července 1914 v klášteře ve Villa Basilica (Lucca). Po ukončení noviciátu složil 11. července 1915 první sliby a 30. října 1921 sliby doživotní. Dne 20. září 1921 byl poslán do Říma na Mezinárodní kolej sv. Vavřince z Brindisi, aby na papežské univerzitě Gregorianum studoval teologii. Zde byl také 5. dubna 1923 vysvěcen na kněze a získal doktorát z teologie, filozofie a církevního práva. Po návratu do své provincie byl 10. července poslán do kláštera ve Villa Basilica jako vicemagistr noviců a roku 1928 do kláštera v Masse jako rektor mladých studentů a učitel; současně vyučoval teologii v biskupském semináři.

V roce 1931 odjel na apoštolskou misii do Pernambuca na severovýchodě Brazílie. Od této chvíle se z něj stal neúnavný misionář, vykonávající jednu z nejtypičtějších činností kapucínského řeholníka: lidové misie a zpovídání. „Frei Damião“ jako ho všichni nazývali, prošel státy Alagoas, Pernambuco, Paraiba a Rio Grande do Norte, částečně i Ceará a Sergipe, kde všude svými slovy promlouval k lidským srdcím. Následoval ho obrovský dav, téměř jako by v něm hledal svatost, kterou všichni rozpoznali u jeho předchůdce, diecézního kněze otce Cicera Romão Baptisty, který zemřel roku 1934. Damián, malý již postavou, se po 66 let stále skláněl ke zdejší chudobě, ochotný zpovídat nekonečné hodiny pod širým nebem nebo v kaplích z hlíny a slámy. Všechna města, ve kterých působil, mu udělila čestné občanství. V posledních šesti letech života byly jeho síly již takřka vyčerpány. Devatenáctkrát se po hospitalizaci zase dal dohromady, ale 31. května 1997 po čtyřech dnech na jednotce intenzivní péče zemřel ve věku 98 let. Brazilský prezident vyhlásil kvůli jeho smrti tři dny státního smutku. Jeho ostatky byly převezeny do baziliky v Penha, nejkrásnějšího mariánského poutního kostela v Recife. Lidé stáli v pětikilometrové frontě, aby mohli po čtyřech hodinách čekání pouhých deset sekund postát před katafalkem. Jeho pohřeb se odehrál na městském stadionu za účasti nejvýznamnějších osobností a za přítomnosti více než 300 000 lidí. Byla to skutečná apoteóza svatého misionáře, jehož kanonizační proces se nyní připravuje.

26. března 2019 během zasedání Kongregace pro svatořečení shromáždění biskupové a kardinálové potvrdili, že služebník Boží Damián z Bozzana, žil hrdinským způsobem své teologické ctnosti (víru, naděli a lásku), kardinální ctnosti (statečnost, spravedlnost, mírnost, moudrost) i ctnosti zasvěceného života (chudobu, čistotu a poslušnost).
8. dubna 2019 svatý otec František pověřil tuto Kongregaci, aby vydala příslušný dekret „super virtutibus“. Aby mohl být blahořečen, je třeba ještě doložit mimořádnou, tj. zázračnou událost, ke které došlo na přímluvu ctihodného služebníka Božího.

Přejít nahoru